راه اندازی و تنظیم یک شبکه LAN

اگر در محیط كار یا منزل خود با بیشتر از یك كامپیوتر سر و كار دارید، احتمالاً به فكر افتاده‌اید كه آنها را به یكدیگر متصل كرده و یك شبكه كوچك كامپیوتری راه بیندازید. با اتصال كامپیوترها به همدیگر می‌توانید چاپگرتان را بین همه آنها به اشتراك بگذارید، از طریق یكی از كامپیوترها كه به اینترنت وصل است بقیه را نیز به اینترنت متصل كنید، از هر یك از كامپیوترها به فایل‌های خود، از جمله عكس‌ها، آهنگ‌ها و اسنادتان، دسترسی پیدا كنید، به بازی‌هایی بپردازید كه به چند بازیكن با چند كامپیوتر احتیاج دارند، و بالاخره این كه خروجی وسایلی چون DVD player یا وب‌كم را به سایر كامپیوترها ارسال كنید. در این مقاله، ضمن معرفی روش‌های مختلف اتصال كامپیوترها به یكدیگر، انجام تنظیمات دستی را برای بهره بردن از حداقلِ مزایای یك شبكه كامپیوتری به شما نشان می‌دهیم. ذكر این نكته هم لا‌زم است كه قسمت اصلی مقاله به نصب نرم‌افزاراختصاص دارد اما در انتهای مطلب درخصوص ساختار شبكه و مسائل فیزیكیآن هم توضیحاتی داده‌ایم.

روش‌های اتصال

برای اتصال كامپیوترهایی كه در فاصله‌ای نه‌چندان دور از یكدیگر قرار دارند (مثلاً در یك اتاق، سالن، یا نهایتاً طبقات مختلف از یك ساختمان مستقر هستند)، راه‌های مختلفی وجود دارد كه عبارتند از:

● سیم‌كشی دیتا به صورت توكار در حین ساخت ساختمان كه امروزه بسیار متداول است. در این روش، همان گونه كه برای برق ساختمان از قبل نقشه می‌كشند و مثلاً جای كلیدها و پریزها را مشخص می‌كنند، برای شبكه كامپیوتری هم نقشه‌كشی و سیم‌كشی می‌كنند.

● قراردادن سیم‌ها در كف اتاق و اتصال كامپیوترهایی كه در یك اتاق قرار دارند.

● استفاده از فناوری بی‌سیم

● استفاده از سیم‌كشی برق داخل ساختمان

● استفاده از سیم‌كشی تلفن داخل ساختمان

هر یك از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما برای به اشتراك گذاشتن چاپگر، فایل‌ها و اینترنت، باید كامپیوترها را به نحو صحیح و مناسبی تنظیم و آماده كنید و فرق نمی‌كند كدام روش را انتخاب كرده باشید. به همین دلیل، كار را از همین نقطه آغاز می‌كنیم. از آنجا كه ویندوزهای اكس‌پی و 98 پراستفاده‌ترین سیستم عامل‌ها در منازل و دفاتر كوچك هستند، نحوه اشتراك‌گذاری منابع در این دو ویندوز را مورد بحث قرار می‌دهیم، هر چند در مورد سایر ویندوزها مفاهیم تغییر نمی‌كنند. دانلود نسخه کامل مقاله بصورت PDF

فایل PDF